Staff Members

  

TEACHING STAFF

1.OBORO DINAH. (MRS.) - PRINCIPAL - HIST/C.R.E.

2. MWAMFWAGASI S. (MRS.) - D/PRINCIPAL ADMINISTRATION -ENG/KISW

3. ODUOROYUGI PAUL. (MR.) -  D/PRINCIPAL ACADEMICS ENG/FINE ARTS

4. OJWANG ISAAC. (MR.) - BIO/CHEM - SENIOR MASTER

5. HAMISI LILIAN. (MRS.) - BIO/MATHS

6. OMOLLO M.O. (MR.) - CHEM/MATHS

7. JAEL O. (MR.) - MATHS/BIO

8. OJWANG’ J.I. (MR.) - BIO/CHEM

9. OYIER MILKA (MRS.) - HIST/CRE

10. HAMISI L.A. (MRS.) - BIO/MATHS

11. OWINO J.O. (MR.) - C.R.E./GEOG

12. MARTIN O.O. (MR.) - GEOG/BUSS

13. MULEI P. (MR.) - CHEM/BIO

14. WANYONYI M. - PHYSICS/MATHS

15. OCHUNG’ JULIUS (MR.) - MATHS/GEOG

16. GIMASE M.J. (MR.) - AGRIC/BIO

17. UTIYA M. - KISW/HIST

18. OTIENO CAROLINE - ENG/LIT

19. ODERO O.J. (MR.) - HIST/GEOG

20. SEREKA M.J. (MR.) - KISW/HIST

21. MERCYGLORIA KEMUNTO (MRS.) -KISW/CRE

 

HEADS OF DEPARTMENTS

 

1. SENIOR MASTER - OJWANG’ JOHN.I. (MR)

2. CHIEF EXAM OFFICER - OMONDI VICTOR.O. (MR.)

3. CAREER GUIDANCE - OMONDI MARTIN.O. (MR.)

4. GUIDANCE & COUNSELLING - MWAMFWAGASI SONGORA. (MRS.)

5.BOARDING MASTER - OWINO JOSEPH.O. (MR.)

6. SCIENCES - OMOLLO MAURICE.O. (MR.)

7. GAMES - UTIYA MITCHEL. (MR.)

8. MATHS - OGWE JAEL ONYANGO. (MRS.)

9. HUMANITIES - SEREKA M.J. (MR.)

10.CREATIVE ARTS & TECHNICAL - OMONDI VICTOR OWINO. (MR.)

 

 

 

 

NON TEACHING STAFF

 

1. ROSELYNE ADHIAMBO LIECH - BURSAR

2. LILLIAN ACHIENG’ OKELLO - SECRETARY

3. LEONIDA ALANDO AYIEKO - NURSE

4. KENNEDY ODONGO - LAB TECHNICIAN

5. ELSA ALILA - CATERESS

6. JARED OWINO - PROCUREMENT

7. MICHAEL DERA - DRIVER

8. SIMEON OPIYO - WATCHMAN

9. NIXION ONYALO - WATCHMAN

10. ERNEST MISIORE - WATCHMAN

11. ISAIAH OLENDO - WATCHMAN

12. COSMAS ARONDO - COOK

13. EZEKIEL ONDORO - COOK

14. HESBON OTIENO - COOK

15. ELISHA OKETCH - COOK

16 MAGAWE  J -LIBRARIAN

17 KABARA -GROUNDASMAN

 

CLUB PATRONS/PATRONESSES

 

1. STRAIGHT TALK - HAMISI L.A. (MRS.)

2. DEBATING CLUB - ODUOR P.N. (MR.)

3. SCOUTS - WANYONYI M. (MR.)

4. MATHS - ONYANGO J. (MRS.)

5. A.Y.O. - MAINA H. (MRS.)

6. C.U. - OMOLLO M.O. (MR.)

7. WILDLIFE - OMONDI M. (MR.)

8. JOURNALISM - OTIENO C. (MRS.)

9. JUNIOR ACHIEVEMENT - OMONDI M. (MR.)

10. SCIENCE - MULEI P.A. (MR.)

 

CLASS TEACHERS

 

FORM ONE

BRILLIANT GIMASE J 

GALAXY OCHUNG’ (MR.)

CHAMPION MAINA H. (MRS.)

 

FORM TWO

BRILLIANT OTIENO CAROLINE. (MRS.)

GALAXY ODUOROYUGI PAUL.N. (MR.)

 

FORM THREE

BRILLIANT WANYONYI M. (MR.)

GALAXY MULEI P.A. (MR.)

 

FORM FOUR

BRILLIANT J.O. OWINO J.O. (MR.)

GALAXY UTIYA M. (MR.)

Fees

The fees page

Kadika Girls charges fees based on the Government guidelines. Interested persons are …

read more